Spirulina - zastosowanie i właściwości

Opublikowano : 2020-10-08 10:01:29
Kategoria : Strefa wiedzy , Suplementacja , Zdrowe odżywianie

Spirulina - zastosowanie i właściwości

Arthrospira platensis, znana szerzej jako spirulina to mikroskopijna i nitkowata cyjanobakteria, zaliczana do alg. Jest bardzo przyjazna dla środowiska i wysoce odżywcza, zawiera bowiem związki funkcjonalne, takie jak fenole, fikocyjaniny i polisacharydy, o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i immunostymulującym. Naturalnym środowiskiem Arthrospira platensis są rejony Afryki, Azji i Ameryki Południowej, tam też jest hodowana. Na co pomaga opisywana alga i dlaczego warto włączyć ją do swojej diety?

Spirulina - właściwości i zastosowanie suplementu

Tym co przede wszystkim wyróżnia algę są wysokie wartości odżywcze - duża zawartość białek, niezbędnych aminokwasów, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina E i karotenoidy). Jakie są najbardziej znane właściwości?

  • Wykazuje działanie bakteriobójcze - jest zdolna do hamowania wzrostu niektórych bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich.
  • Poprawa mikroflory jelitowej - alga ma właściwości hipolipidemiczne, hipoglikemiczne i hipotensyjne, przydatne w profilaktyce zespołu metabolicznego. Przyczynia się do poprawy zdrowia, wpływając na korzystny wzrost bakterii.
  • Pomoc w utrzymaniu właściwego stężenia glukozy we krwi - jest polecana cukrzykom, ze względu na możliwość obniżenia cukru po posiłku.

Opisywana alga bywa stosowana również w kosmetyce. Jako suplement diety, wpływa na usuwanie metali ciężkich z organizmu oraz toksyn. Co więcej, skutecznie eliminuje wolne rodniki. Dzięki obecności tyrozyny, może wykazywać pozytywne działania na twarz i włosy, gdyż chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, tym samym opóźniając procesy starzenia się skóry. Składnik bierze również udział w produkcji kolagenu. Uzupełnienie diety w spirulinę to skuteczny sposób na dostarczenie łatwo przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego. Z tego względu, cieszy się dużą popularnością wśród osób na diecie wegańskiej.

Spirulina - czy istnieją skutki uboczne?

Alga jest uznawana za bezpieczną substancję, a liczba zgłoszeń związanych z działaniami niepożądanymi jest bardzo mała. Mimo to, powinna być stosowana ostrożnie przez osoby z chorobami, w szczególności leczone substratami enzymów cytochromu P450, takimi jak leki immunosupresyjne, przeciwnadciśnieniowe i obniżające stężenie lipidów. W ciąży może być stosowana przez cały okres, gdyż stanowi bardzo dobre źródło biodostępnego żelaza. Chcąc mieć pewność, że przyjmujemy wysokiej jakości produkt, zalecane jest kupowanie suplementów wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Bibliografia:

https://ktomalek.pl/blog/spirulina-dlaczego-warto-jesc-algi/w-192

https://lekarzebezkolejki.pl/blog/spirulina-alga-o-wielu-zdrowotnych-wlasciwosciach/w-491

https://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz

https://www.spirulina.pl/spirulina/spirulina-w-ciazy-dlaczego-warto-ja-przyjmowac.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5274660/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5577592/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828654/