Kordyceps co to jest?

Opublikowano : 2020-11-04 12:35:38
Kategoria : Strefa wiedzy

Kordyceps co to jest?

Kordyceps (Cordyceps synensis), zwany maczużnikiem chińskim, to gatunek wysokogórskiego grzyba, który od lat stosowany jest w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie (TCM). Cytryniec chiński i traganek błoniasty to rośliny adaptogenne, bogate w kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy i polisacharydy, które działają tonizująco, dodają sił witalnych i przyspieszają rekonwalescencję.

Maczużnik chiński w warunkach naturalnych jest zbierany w Nepalu, na wysokości nierzadko przekraczającej 3000 m n.p.m.. Wyodrębniono kilkaset blisko spokrewnionych grzybów, które również określa się nazwą cordyceps. Grzyb żyje na gąsienicach w stadium larwalnym. W okresie letnim zaczyna powoli wyrastać spod ziemi. Czas zbioru przeważnie trwa około 5 tygodni i przypada na przełom maja i czerwca. W tym okresie całe rodziny udają się na poszukiwania. Wraz ze wzrostem popularności cordyceps chiński zaczął być hodowany, dzięki czemu jego dostępność znacząco wzrosła.

Udowodnione działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne sprawia, że suplement diety dostępny w naszym sklepie jest skutecznym preparatem chroniącym np. przed przeziębieniem. Ponadto, cordyceps sinensis wykazuje działanie pobudzające organizm do walki z nowotworami. Jego działanie wpływa na zahamowanie przerzutów. Naukowcy wiążą to z odpowiedzią immunologiczną, która powstaje po podaniu ekstraktu grzyba kordyceps.

Badania nad grzybnią były przeprowadzone m.in. w Chinach, gdzie sprawdzono oddziaływanie kordyceps na takie choroby jak astma i cukrzyca. Okazało się, że opisywany grzyb ogranicza występowanie hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi), a także pomaga osobom zmagającym się z hipercholesterolemią (przekroczeniem normy cholesterolu we krwi).

Według badań maczużnik chiński wykazuje także działanie immunomodulujące, co w praktyce oznacza pobudzenie układu odpornościowego do działania. Okazało się, że grzyb cordyceps w wyniku aktywacji makrofagów wykazywał właściwości przeciwbakteryjne przeciwko Staphylococcus aureus, czyli gronkowcowi złocistemu.

Cordyceps chiński, bo tak również jest określany w literaturze, w postaci suplementu wyróżnia się wysokim stopniem wchłanialności. Skoncentrowana formuła zapewnia dużą ilość substancji czynnych. Ekstrakt jest przeznaczony do uzupełniania pełnowartościowej diety zarówno dla osób chorych, jak i chcących utrzymać swój organizm w możliwie najlepszej kondycji.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,369103,chinski-grzyb-na-raka.html

http://www.czytelniamedyczna.pl/3927,biostymulujce-waciwoci-entomopatogenicznych-grzyblw-z-rodzaju-cordyceps.html