Dieta wegańska, czy wymaga dodatkowej suplementacji?

Opublikowano : 2020-10-08 09:50:50
Kategoria : Strefa wiedzy , Suplementacja , Zdrowe odżywianie

Dieta wegańska, czy wymaga dodatkowej suplementacji?

Dieta roślinna cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w różnym wieku. Na zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania decydujemy się nie tylko ze względów etycznych, ale również związanych z rosnącą świadomością na temat szkodliwości wielu dodatkowych, sztucznych składników znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zanim jednak całkowicie wyeliminujemy pewne składniki, warto zainteresować się tym, czym są suplementy diety dla wegan i kiedy należy je stosować?

Suplementy dla wegan - kiedy należy zadbać o uzupełnienie diety?

Mądra zmiana diety powinna zostać poprzedzona badaniami, dzięki którym dowiemy się czy mamy problem z niedoborem określonych składników, co pozwoli nam określić, w jakie witaminy dla wegan musimy się zaopatrzyć. Może również okazać się, że mamy zapotrzebowanie na konkretne substancje z uwagi na nasz tryb życia (zwiększona aktywność fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu) lub stan (ciąża, laktacja, podeszły wiek). Czasem suplementy diety dla wegan mogą okazać się bardzo przydatne z uwagi na długotrwałe problemy z cerą czy włosami.

Wegańskie suplementy, które powinny znaleźć się w naszej diecie

Dostarczenie wszystkich cennych składników w odpowiednich ilościach razem z posiłkiem jest trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Tymczasem zdrowe odżywianie wymaga tego, aby nasza dieta była bogata w składniki odżywcze. W jakie preparaty powinni zaopatrzyć się weganie?

  • Witamina B12 dla wegan jest obowiązkowa, gdyż jest to jedyny składnik, którego nie są w stanie dostarczyć z pożywieniem, bo zwyczajnie nie występuje w roślinach. Jego brak będzie objawiać się osłabieniem, częstymi bólami głowy, otępieniem, a w skrajnych wypadkach nawet depresją.
  • Witamina D - dla wegan jest to kolejny preparat, który powinni przyjmować najlepiej przez cały rok, z uwagi na szerokość geograficzną w jakiej leży Polska. Wiąże się to bowiem z ograniczoną ilością promieni słonecznych potrzebnych do jej syntezy w skórze człowieka. Najlepszą formą jest witamina D3, dlatego warto zainwestować preparat, który właśnie ją ma w swoim składzie.
  • Kwasy omega 3-6-9 - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe jako wegańskie suplementy najczęściej pochodzą z nasion lnu lub porostów. Kluczowe jest utrzymanie ich równowagi w organizmie, gdyż przyczyniają się do prawidłowej pracy mózgu i serca, mają wpływ na procesy metaboliczne, a ponadto na poprawne widzenie. Spore ilości kwasów omega-3 znajdują się w rybach, niespożywanych przez wegan, dlatego w razie potrzeby można rozważyć dostarczenie z zewnątrz tylko tego składnika.

Niezależnie od tego, na jaki suplement diety się zdecydujemy, zawsze warto wybierać produkty, których jakość i skuteczność działania została potwierdzona badaniami w akredytowanej jednostce badawczej.

Bibliografia:

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kwasy-omega-3-6-9-dzialanie-i-zrodla-w-zywnosci-aa-xaee-HVyP-8R3i.html

https://ervegan.com/2014/12/witaminab12/

https://ervegan.com/2015/10/weganskie-suplementy-co-gdzie-i-za-ile-przewodnik/

https://ervegan.com/2017/04/bez-miesa-wiec-pelni-tabletek/