Zdrowe odżywianie - jak skutecznie zacząć?

Opublikowano : 2020-05-15 07:11:30
Kategoria : Strefa wiedzy , Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie - jak skutecznie zacząć?

Moja rada? Przede wszystkim traktować siebie samego z szacunkiem, troską i uwagą. Wiem, że to może banalne, ale uważam, że wszystko zaczyna się w głowie. Zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia to coś, co musi wejść nam w krew. To nie może być przecież jednorazowa kampania, to nie może być 10 tygodni do figury, a potem heja i wracam do starych nawyków. Jeśli pół życia odżywiamy się źle, to naprawdę nie ma co wierzyć, że nagle zmienimy nawyki w tydzień. Albo, że pomoże nam w tym magiczna kapsułka :)

Idź za Einsteinem 

Pan Albert powiedział kiedyś, że szaleństwem jest robić w kółko to samo i spodziewać się innych rezultatów. Uważam, że to wspaniale pasuje do naszych diet, nawrotów i powrotów do zdrowego stylu życia. Jeśli miliony razy zaczynaliśmy od poniedziałku ostrym treningiem, który kończył się zakwasami i leżeniem na kanapie przez tydzień - wybierzmy inną taktykę. Jeśli zawsze zaczynamy od ostrej diety, aby potem z głodu rzucić się na frytki - nie powielajmy już tego błędu. Są osoby, które muszą zaczynać ostro, są takie, które muszą od maleńkich kroków. Poznaj siebie!

Zacznij od zamienników

Mleko tłuste na roślinne, śmietana na jogurt naturalny, frytki na kaszę  - zmiana może być powolna  ale to już coś. Nowe, zdrowsze potrawy możesz testować raz w tygodniu, a jeśli je polubisz, dodawaj stopniowo do jadłospisu. Ja przez długi czas nie mogłam się przekonać do kawy bez cukru, ale powoli, powoli i teraz pół łyżeczki to już dla mnie zbyt dużo. Smak się zmienia. Naprawdę można polubić dania, na które wcześniej nawet oczu nie chcieliśmy zawiesić ;)

Wszystko albo nic?

Jeden grzeszek to już cały dzień/weekend/tydzień/miesiąc odpuszczasz. Dziś już jest plama w postaci cukierka czy butelki coca-coli, to na kolację już frytki, a że jest piątek, możesz zacząć od poniedziałku. Zrezygnuj z tego myślenia. Sposobem może być również tzw.  cheat meal czyli stosując zbilansowaną dietę, jeden dzień w tygodniu lub jeden posiłek odpuszczasz i jesz na co masz ochotę. I naprawdę to jest Ok, jeśli w ciągu tygodnia jadłeś dobrze. Choć oczywiście nie wszyscy mogą się z tym zgodzić.

Wyznacz sobie cel

Cel to jest coś, co pomoże nam wytrwać. Może to być sukienka ze studiów, mogą być to lepsze wyniki badań, może to być mniej infekcji w roku i lepsze samopoczucie - warto takie cele sobie wyznaczać i regularnie sobie przypominać, dlaczego robimy, to co robimy. Zdrowy styl życia to naprawdę lepsze samopoczucie. Możesz jeść smacznie, ale po prostu mniej! I Twoje życie wcale nie będzie mniej wartościowe bez całej tabliczki ;)

Zainspiruj się

W dzisiejszych czasach nikt nie śmieje się już z biegaczy. Idąc z sałatką przez miasto, nie będziesz wzbudzać politowania. Naprawdę! Można się zainspirować, obserwując media społecznościowe, czytając, dowiadując się. Łatwo polubić nowy, zdrowy styl życia. Kotlet z buraka, pesto z jarmużu, pieczone topinambury z sosem paprykowym - przepisy są łatwodostępne i wybór przepisów jest ogromny. W tej różnorodności bez trudu znajdziesz coś dla siebie ;)

I tego Ci właśnie życzę!